Philips Evnia 27M2N3501PA monitor review: A bargain-priced gaming monitor
A sensibly priced gaming monitor that can serve up crystal-clear 260Hz action – a genuine bargain
Written By
Published on 30 March 2026
Our rating
Pros
  • Superb motion clarity at 260Hz
  • Natural-looking colours
  • Adjustable stand
Cons
  • Triple-figure framerates are non-negotiable
  • Settings need fettling for best results
If, like me, you’d prefer to spend your spare cash on games rather than upgrades, then this 27in games-focussed monitor is your knight in matte-white plastics. Its Fast IPS panel partners a 2,560 x 1,440 resolution with a 240Hz refresh rate, which is overclockable to 260Hz.
Philips 27M2N3501PA 27 inch WQHD Gaming Monitor 260Hz, Fast IPS Panel, 0.3ms MPRT, Adaptive Sync, HDR10, G-Sync Compatible, Height Adjustment, Speakers, (2560x1440 HDMI 2x 2.0 DP 1x 1.4 ) White
Philips 27M2N3501PA 27 inch WQHD Gaming Monitor 260Hz, Fast IPS Panel, 0.3ms MPRT, Adaptive Sync, HDR10, G-Sync Compatible, Height Adjustment, Speakers, (2560×1440 HDMI 2x 2.0 DP 1x 1.4 ) White
Check Price
Build and connectivity
Cast an eye around the rear and you’ll find a 3.5mm audio output alongside two HDMI 2.0 ports and a single DisplayPort input. Sadly, you’ll need to use the DisplayPort to take advantage of the panel’s maximum 240Hz refresh rates as the HDMI ports are limited to 144Hz.
Those HDMI ports still come in pretty handy, though – especially if you’re planning to connect some 120Hz-capable games consoles and other sources to the Evnia. But do bear in mind that the cable management is just a basic little plastic clip on the rear. As a result, you’ll need to take care when adjusting the height from one extreme to another – as the cables do tend to snag and pull when clipped away.
Check Price
Usability and features
Elsewhere, the monitor does have a pair of 2W speakers built in, but as ever these are best kept for emergencies.  Tinny, harsh and synonyms thereof are the order of the day.
The big points of contention here will be for people who’ve had any experience of an OLED or Mini LED monitor. Fast IPS panels simply don’t have the contrast ratio to produce those lustrous black levels and super high-contrast images. That said, this is a monitor you can simply pull out of the box, pop on the table and, once you’ve set the refresh rate to the panel’s maximum 240Hz, just get on with the serious business of gaming.
Colour accuracy, brightness and contrast
Motion clarity and gaming
Engaging the Evnia’s overclock function pushes the standard 240Hz up to 260Hz, and although I couldn’t detect the tiny, tiny theoretical boost in responsiveness, it still looked and felt great for such an affordable panel. In my testing, I ended up leaving it on – not because it was a night and day difference, but because it didn’t cause any issues. Motion is smooth and about as crisp as you could expect for an IPS panel, and if your GPU can deliver the frames, the monitor will display them.
If you do decide to use the monitor at a lower refresh rate, though, bear in mind that you may need to adjust the overdrive settings. While Fastest is usable at 240Hz, the overshoot can become intrusive at 120Hz and below. In short, this is a monitor that requires you to tweak the settings to get the best from it.
Input lag, text clarity and HDR
Input lag is just as low as you could ask for. Using the OSRTT Pro CS sensor, the Evnia produced a minimum input lag of just over 2ms and an average of just shy of 4.2ms, which is exactly what you’d want to see. As a 240Hz monitor needs to display one frame every 4.17ms, this means it won’t be the Evnia holding you back.